A honlap egy következmény
A honlap fontos eleme az online kommunikációnak, de nem feltétlenül hasznos mindenkinek. Ha nem tudjuk megfogalmazni, hogy kik vagyunk és mit akarunk a világtól, nem tudunk jó ajánlatot adni leendő ügyfeleinknek, akkor a honlap csak abban segít, hogy terjessze rossz hírünket. Ideális esetben egy jó arculat, átgondolt stratégia és marketing után következik a honlap tervezése, amely már az előre kitalált, felépített stratégiát tükrözi modern, letisztult, profi köntösben.
És ha mobilon nézik a honlapom?
Reszponzív tervezés
A látogatók, ha eljutnak egy oldalra akkor az első kérdés amire villámgyorsan választ szeretnének kapni: Jó helyen járok-e? Néhány másodperc áll rendelkezésre csupán, hogy tudassuk a látogatókkal, hogy mire számíthatnak honlapunkon. Ez a hatás hatványozottan igaz akkor, ha mobil eszközökről keresik fel oldalunkat. Ott végképp nincs arra idő, hogy még azzal is bajlódjanak az emberek, hogy olvasható méretűre próbálják igazítani a tartalmat, ami nem is biztos, hogy releváns számukra. Míg jó pár éve egy megfontolandó „funkció” volt a mobil eszközökre való optimalizálás, mára a reszponzivitás szinte megkerülhetetlen.
Honlaptervezés lépései
1. Szerkezeti terv
Előre egyeztetett cél alapján készítjük el a honlap szerkezeti tervét. Ez tartalmazza a funkciók és a tartalmi blokkok vázát. Bemutatja, hogy milyen oldalakból fog állni a honlap, és ezek hogyan épülnek egymásra.
2. Grafikai látványterv
Az elfogadott szerkezeti terv alapján elkészítjük a honlap látványtervét, amely már az arculathoz illeszkedik és tartalmazza a grafikai elemeket is. Konkrét tervet (hacsak a szerződés másképpen nem rendelkezik) a nyitóoldalra készítünk. A további tartalmi oldalak a nyitólapi megjelenés alapján kerülnek kialakításra. Ha a látványterv elfogadásra került, akkor következhet a kódolás. Ha az nem megfelelő, akkor módosításra is van lehetőség, egy alkalommal pedig akár a teljes újratervezés is kérhető.
3. Programozás, kódolás
A látványterv elfogadása után megkezdjük annak kódolását (sitebuild), valamint a honlap hátterében futó tartalomkezelő rendszer beüzemelését (WordPress), mely majd lehetőséget ad az egyszerű és gyors adminisztrációra. Az oldal kinézetét érintő módosításokra a látványterv elfogadását követően már csak korlátozott mértékben van lehetőség, nagyobb módosítások egyedi megbeszélés és árajánlat alapján történhetnek.
4. Tartalomfeltöltés
Az oldal elkészítése tartalmazza az indulási tartalmak feltöltését is 5 óra munkamennyiségben, melyre a programozást követően kerül sor. A honlapszövegeket alapesetben a megrendelő biztosítja, de korlátozott mértékben mi magunk vállalunk szövegezést ügyfeleinknek, amiről bővebben ide kattintva olvashatsz.
5. Ellenőrzés és tesztelés
A tartalomfeltöltést követően éri el a honlap végleges formáját. Az indítást azonban megelőzi egy zárt tesztidőszak, mely során ellenőrizzük az oldal funkcióit, működését. Ekkor kerül beüzemelésre a honlap látogatottságát mérő statisztikai rendszer is (Google Analytics), valamint elvégzünk egy alapszintű keresőoptimalizálást is.
6. És a honlap elindul!
A tesztidőszak lezárásával megtörténik a honlap nyilvánossá tétele. Az indulás után egy hónapig kiemelt figyelmet fordítunk a honlap működésére, és az esetlegesen észrevétlen maradt, az aktív használat során felszínre került hibák javítására.
7. Admin oktatás
Kiemelten fontos számunkra, hogy meg is tanítsunk ügyfeleinknek a honlapjuk használatát. Ezért admin oktatást tartunk személyesen, vagy Skype-on, ahol a kezelőfelület és a funkciók bemutatásával ők maguk is képesek lesznek honlapjukat hosszú távon fenntartani, frissíteni.